LED diodou rozumíme polovodičovou elektronickou součástku. První výrobek spatřil světlo světa zhruba před 45 lety. Využívá tzv. P-N přechodu (tento polovodič propouští tok elektrického proudu pouze jedním směrem, podobně jako tranzistory, integrované obvody, nebo fotovoltaické články). V principu tyto diody pracují tak, že z kladné elektrody (anody) proudí elektřina do vodivého vlákna. Záporná elektroda (katoda) je připojena k vodivému rámu a obě elektrody propojuje zmiňované vlákno. Celá konstrukce diody včetně LED čipu je zalita v epoxidové pryskyřici a ta plní 3 základní funkce: Jednak reguluje množství vydávaného světla, poté určuje úhel směru, kterým se světlo šíří, a pochopitelně slouží jako ochrana světelného zdroje před vnějšími vlivy.
Zásadní výhodou tohoto důmyslného mechanismu je odolnost vůči vnějším povětrnostním vlivům, vysoký rozsah teplot okolního prostředí, při kterém mohou pracovat, a průchod elektrického proudu tělesem bez nutnosti žhavit vodivé vlákno. Taková dioda má tudíž velice dlouhou životnost, která se odhaduje na více než 50 let. V praktickém využití těchto technologií je vždy nejslabší m článkem samotný napájecí zdroj, který výrazně životnost těchto světel snižuje, ale i přesto jejich extrémně dlouhá životnost několikanásobně předčí jiné světelné zdroje. Právě životnost a významná úspora elektrické energie při jejich provozu řadí https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/ k osvětlovací technice budoucnosti. Očekává se, že v horizontu několika desítek let nahradí tato technologie většinu jejích konkurentů.
Bílé světelné spektrum bylo vyvinuto teprve nedávno
První diody vyzařovaly červené světelné spektrum, mnozí z vás možná pamatují stařičkou stavebnici z 80. let, kde se s LED diodami seznamovaly děti v Československu. Jmenovala se Logitronik. Teprve o několik desítek let později se začaly vyrábět diody vyzařující bílé světlo. V principu se totiž bílé světlo musí složit ze tří čipů, které vzájemně mísí barvy. Anebo se využívá u některých průhledných diod modrého spektra, které se pomocí luminoforu převádí na žluté světlo, a dále se smícháním barev transformuje do bílé barvy. U některých diod se naopak využívá UV záření, které luminofor převede na bílé světlo.